DAINAVOS JAUNIMO CENTRAS


2024-03-12

,,Išsiskyrimas: kaip gyventi toliau?”

Psichologė Agnė Žvikaitė

 

Išsiskyrimas – tai dažnai neišvengiama santykių dalis, kaip kad viskas gyvenime turi savo pradžią ir pabaigą. Kiekvienas žmogus į išsiskyrimą gali reaguoti skirtingai. Kartais gali aplankyti ir didelis palengvėjimas, ramybės jausmas, vis tik neretai išsiskyrimas būna labai skausmingas išgyvenimas. Išsiskyrimo skausmas dažnai lyginamas su netektimi ir gedėjimo išgyvenimu. Paprastai yra išskiriamos 6 reakcijos į netektį fazės, kurios gali atitikti ir išsiskyrimo išgyvenimą. Iš pradžių išsiskyrimas šokiruoja (I fazė – šokas), po to bandoma jį nuneigti (II fazė – neigimas). Vėliau kyla pyktis, bandymai derėtis ir išvengti išsiskyrimo, galiausiai ateina depresyvi nuotaika (pyktis, derybos, depresija – III, IV, V fazės). Įveikus liūdesį, ateina priėmimas ir susitaikymas (VI fazė). Šios fazės dažniausiai būna labai susimaišiusios. Tai nėra atskiros pakopos, kurias sklandžiai pereinama nuo apatinės į viršutinę, vis dėlto toks patirties struktūravimas gali nuraminti ir suteikti vilties.
Nors su išsiskyrimu susiduria labai daug žmonių, tikrai ne visi žino ir moka, kaip sveikai tvarkytis su dėl to kylančiu skausmu. Šiame tekste pateikiami pasiūlymai, kaip su tokiais išgyvenimais tvarkytis. Joks patarimas skausmo pašalinti negali, bet gali padėti patirti mažiau kentėjimo ir lengviau išbūti gijimo procese.

1. Leiskite jausmams būti. Išsiskyrus su antra puse, gali užplūsti įvairiausi jausmai, tokie kaip liūdesys, pyktis, pavydas, baimė, kaltė ir t.t. Bandydami tuos jausmus užgniaužti ar ignoruoti, tik prailginsite gedėjimo periodą. Kova su kylančiais jausmais tik pablogina situacija ir sukelia dar daugiau kentėjimo. Sveikas tvarkymasis reiškia gebėjimą jausmus atpažinti ir leisti tiems jausmams būti.

2. Raskite paramą. Leiskite sau kalbėti apie kylančius išgyvenimus. Dalijimasis savo jausmais ir mintimis atvirai yra svarbi gijimo dalis. Kalbėjimas gali atnešti naujų įžvalgų apie tai, kas įvyko, ir sumažinti skausmą.

3. Rašykite. Be kalbėjimo su kitais, rašymas taip pat gali padėti lengviau išgyventi jausmus. Ne visada kiti yra pasiekiami pokalbiui, o užrašymas savo minčių ir jausmų gali duoti naujų įžvalgų, platesnį požiūrį į situaciją.

4. Nepriimkite išsiskyrimo asmeniškai. Nesvarbu, dėl kokios priežasties išsiskyrėte, dažnai kyla savęs kaltinimai dėl to. Šios mintys bus ypač stiprios, jei ir iki išsiskyrimo buvo abejonių dėl savo vertės, nepasitikėjote savimi, jei į išsiskyrimą, santykius ir patį gyvenimą žiūrite ne kaip į procesą, bet kaip į rezultatą, ir vertini save kaip „šaunuolį“ ar „nevykėlį“. Daugybė skausmo dėl išsiskyrimo kyla dėl savęs kaltinimo ir gailėjimosi. Toks savęs kaltinimo procesas gali niekad ir nesibaigti jeigu tikėsite tomis mintimis, tad daug naudingiau yra šią savigraužą stabdyti kuo greičiau. Išsiskyrimas yra rezultatas dviejų žmonių santykių, o ne dėl kažkurio vieno kaltės. Niekas nepradeda santykių turėdamas tikslą ką nors įskaudinti ar sužlugdyti.

5. Pasirūpinkite savimi ir užsiimkite mėgstamomis veiklomis. Nors ir atrodo, kad nieko nesinori ir mėgstamos veiklos džiaugsmo nebeteikia, svarbu palaikyti gyvenimo rutiną, kuri suteiks stabilumo jausmą. Pasirūpinti pagrindiniais poreikiais, tokiais kaip pakankama ir pilnavertiška mityba, miegas, fizinis aktyvumas. Taip pat nepamirškite veiklų, kurios suteikia pasitenkinimo, malonumo, kad ir kas tai būtų – suvalgyti mėgstamą ypatingą patiekalą, nueiti su draugais į kiną, pagulėti karštoje vonioje, užsiimti mėgstamu sportu ir pan. Venkite nesveikų tvarkymosi strategijų, tokių kaip alkoholis, persivalgymas, savęs žalojimas, – tai tik blogina savijautą ir jaukia emocinę pusiausvyrą.

6. Venkite kontakto su buvusiu partneriu/partnere. Galbūt norisi sužinoti, o kaip jis/ji laikosi, ar palaikyti draugiškus santykius vardan praeities, bet geriau bent kurį laiką atsiriboti nuo to žmogaus ir palaukti, kol emociškai sustiprėsite.

7. Nepraraskite tikėjimo žmonėmis. Kai jaučiatės įskaudintas, gali kilti minčių, kad „visi vyrai/moterys nepatikimi“, „visi blogi“ ir t.t., bet tai nėra tiesa. Tiesa tokia, kad yra įvairių žmonių, ir įvairių žmonių dar gyvenime teks sutikti, kai kurie bus nepatikimi, o kai kurie – labai ištikimi ir lojalūs. Neužsidarykite savo paties neigiamose nuostatose, nes tai užtvers kelią gyvenime sutikti gerus žmones ir rasti sau tinkamą antrą pusę.

8. Įsivardinkite tuos dalykus, ką išmokote iš santykių. Iš bet kokių santykių galime daug išmokti ir tai pritaikyti ateityje, kad kiti santykiai būtų dar geresni. Paklauskite savęs: „Ką man davė šie santykiai?”,  „Kaip jie mane praturtino?”, „Ko aš išmokau?”, „Ką gavau?” Padėkokite už gražias akimirkas ir pasistenkite atleisti sau ir partneriui už viską, kas buvo ne taip.

9. Kokie privalumai būti vienu? Ir jų yra ne vienas. Pagalvokite apie tai, pasidarykite sąrašą, pradėkite daryti dalykus, kurių anksčiau nedarėte būdami partnerystėje. Galbūt norisi išbandyti ką nors naujo, susirasti naują hobį, skirti daugiau laiko sau. Tai puikus laikas tą padaryti. Tai padeda ne tik tvarkantis su išsiskyrimo skausmu, bet apskritai pagerina gyvenimo kokybę ir emocinę savijautą.

Kad ir kaip sunku bebūtų, žinokite, kad skausmas netruks amžinai. Duokite sau laiko tiek, kiek reikia – ar tai būtų kelios dienos, ar keli mėnesiai. Vis tik, jeigu jaučiate, kad yra per sunku tvarkytis pačiam – visada galite kreiptis pagalbos į psichologą, jis gali padėti išgyvenant krizę.